22 Haziran 2011 Çarşamba

iphoneography diye bişi var artık yau..

ilk kez instagram'da tag'ini gördüm... düşündüm "nooluo lan?!!?" diye; yaaa çok mantıklı.. bayaa böyle bir alan adı konulabilire doğru gidiyor.. bu profesyonel bir alan olarak sayılamasa da; i-phone uygulamalarında (instagram, twitter..vb) genişçe yer bulan bir sürü yine i-phone uygulamalarıyla hazırlanmış fotoğraflar veya grafikler için kullanıabilecek bir tanım aslında..> ekinklch, sırtta, 2011.

iphoenography nedir ne değildir, nasıl tanımlanır vesaire birçok alt başlık çıkabilir.. ancak bu terim hayatıma girdikten sonra bende bi rahatlama oldu; çünkü bir grafik tasarımcı olarak içime sinmiyordu telefonla yaptığım resimleri paylaşmak, ikiyüzlüce geliyordu falan.. ama şimdi rahatım, yaptığımın bir tanımı var ve bu başkalarınca da tanımlanmış, meşrulaştırılmış bir tanım..


yaaani, kimi entellektüel kişiler bu tanıma veya kullanıma karşı çıkacaklardır mutlaka, ama bence çalışır hocam.. ki bahsetmek gerekirse, bazı kullanıcılar o kadar güzel işler çıkartıyor ki, ben bakıp bakıp "hmmmm bu bi sanat objesi bile olur yaaa" dediğimi bilirim.. mesela, dopez ismiyle instagramdan yayın yapan bir kişiye rastladım, çalışmalar artık 'telefondan efekli foto' tanımından bir adım ötede. uygulamaya yüklenen işlere 'çalışma' denebilir. aşağıda iki adet örnek var, buyrun..


> dopez, every which way but loose, yes but how do i choose?2011.

şu açıdan bakarsak daha rahat bi konumlandırma yapabiliriz gibi geliyor: adobe photoshop diye bir program var; bu bu programı kullanan ya da programı kullanarak üretilen işlerin hepsi birer tasarım nesnesi, sanat nesnesi sayılamaz, di mi? bi konsept dahilinde tasarım gücü veya sanatsal bir bakış açısı katıan çalışmalar tanımlıdır. yoksa herkez photoshop kullanır, bunda bişi yok.......... peki önceki cümleleri telefon veya i-phone kelimesiyle değiştirelim? herkez i-phone/telefon kullanır, herkez app indirir ve telefonla çektiği resimleri yine telefona has app'ler ile işler ve yayınlar (share eder)... peki kullanıcının belirli bir bakış açısıyla app'ler üzerinden müdahele seçenekleri ve karar vermesi ne demek oluyor? yes!! işte, bu noktada kullanıcının (ki dikkat, tasarımcı veya sanatçı demiyorum) görsel olarak seçenekler üzerinden müdahele etmesi ve 'seçmesi' 'karar vermesi' 'telefondan efektli foto'dan 'çalışma' tanımına geçiş yapılmasına olanak veriyor.... işte burada yapılan şey iphoneography.

>>> dopez, westerly no.10, 2011.

>>> daha sonra da i-phone applikasyonlarını yazmayı planlıyorum..bakalım...

Hiç yorum yok: