25 Ocak 2012 Çarşamba

nüfus cüzdanı yenileme/gri pasaport işlemleri/biyometrik fotoğraf/parmak izi şeysi falan

:) wces kongresi için barceloneya gidiyorum (z aslinda, nerdeyse bölümcek) yine bi gri pasaport prosedürü anlatıcam, işlemler biraz degismiş, biraz farklılaşmış, biraz rahatlamış ama yine de, internette aradıgımda bulamadım düzgün bilgi o yüzden yazıcam tek tek:)

öncelikle nüfuz cüzdanı çalınan ve yeniden çıkartmak istiyenlere prosedür yazicam; hatta nüfus cüzdanındaki remi belirginsiz olan ve ya kendine benzemeyenler icin de degistirme gerekebiliyor pasaport islemlerinde onu da yazalim :)

1- nüfus cüzdani yenileme
eskiden ssk işhanının 5. katındaki kücücük asansörün önündeki sırayla başlayan ızdırapımsı sürünmece artık yok! ssk işhanı yıkılıyor, gerisini bilmem ama bu yıkımın tek iyi yanı çankaya nüfus dairesi başkanlığının yeni mekanında servis vermesi. web sitesinde adres bayındır 1 sok. 24 numara olarak gözüküyor; dogrudur ancak neresi bu derseniz :) ssk işhanının koleje dogru ikinci yan sokağında, yani o ev şeklindeki madonun tam arkasında kalan binada.. sokagn köşesinde açı dersanesi var efenim.. arabayla gidecekler icin ise, ssk işhanının altındaki otopark hala çalışıyor :) saati 5 lira..
neyse gittik sezayla, danışmadaki sempatik memur hemen yardmcı oldu, alışık olmadıgınız bir yardmseverci repliklerle.. sıra numarası aldııık hemen ting sesi geldi, üst kata çıkıverip hemen işlemlerimiz halledildi.. yani bilseydim arabayı oto parka koymazdm, dörtlüleri yakardm cunku bayaa seri yapildi islemlerimiz.. hemde calisanlar gayet bıyıklı/sümüklü solgun suratlı degil de gayet yeni banka çalısanlari gibi genc ve takımlar kravatlar falan iyilerdi yani:)

neyse çalıntı nüfus cüzdani icin ne yapilacak o zaman? öncelikle o hırsızlık polis raporunda mutlaka kimliğin çalındığı cümlesi geçmeli; o raporun fotokopisini kabul ediyorlar, ve de 70 küsür olan harcı da almiyorlar.. yani elinizda polis raporu yoksa kayp olan nüfus cüzdanını yeniletip almak 5,5 artı 70 küsür lira bilginiz olsun.. bunun dışında muhtarliktan alinan nüfus cüzdani talep formu (bu da 4,5 lira) ve son alti aylik resminiz.. toplamda 3 adet resim yeterli oluyor. bi tane muhtarlik iki tane nufus müd. aliyor.. sonrasi kolay hemen aliyorsunuz... ancak küçük bi aile fertleri pop quizinden geciyorsunuz sözlü olarak :) halanızın kocası kim? dayınızın büyük kızının kocası kim gibi?? :):) bayagi da ciddiye aliyorlar valla bu quizi söyliyeyim.. ama düsünüyorum bilemeyene nufuz cüzdanı vermedikleri oluyormu acaba :)


2- gri pasaport // hizmet pasaportu

gerekli malzemeler;
> biyometrik fotograf; beyaz üzerine belirli oranlarda çektirilen fotograf.. gayet çirkin çıkılan bir seri foto cektirmeniz gerekiyor!! igrenc hissediceksiniz ama çabalamayn derim ben :) o kulaklar gözükecek bi kere, kahkül varsa ya tokalanacak ya geriye taranacak (ve de fotocularda toka olmaya bilir yannnzda götürün) makyaj coook cok az olacak, hatta olmayacak ve de fotografta sonradan rötuş yapılmayacak.. 15 dakikada hemen alabiliyorsunuz bircok yerde, 9-10 milyon bişi tutuyor.. gri pasaport icin 5 adet yeterli oluyor, biz 8 adet aldık nolur nolmaz die :)

> personelden imzalatılacak olan ve emniyete verilecek olan bir form var.. hacettepe icin konusuyorum; mühendislik fakültesi web sayfasında gerekli belgeler adı altında hizmet pasaportu formu var; o form bilgisayarda doldurulacak vede arkalı önlü basılacak.. bu önemli iki sayfa olarak degil, arkali önlü basilacak.. kadro derecesi olan yer önemli, dogru yazilmali :) bu formdan iki adet çıkartp fotograflardan bi tanesini formlardan birine yapistirip (ki buyuk gelicek ama oldugu kadar artik:) dekanlıga mürletiyorsunuz.. sooonra, personele.. bizim zaman sıkışıktı, islemlerimizi elden takip ettik yani dekanliktan personele(3. kat) personelden personel büroya, ordan genel sekreterlige (5.kat) imzaya sonra tekrar büroya elden goturduk toplamda yarm saatimizi aldi diyebilirim :) aksi taktirde islemin en az 3 gün sürecegini tahmin ediyorum.......

> emniyette pasaport işlemleri başlasın!! binaya girdik, eskiye göre degistirmisler bayagi.. gayet efektiv isleyen bir danışma var onu bi söyliyeyim :) oldukça kalabalık olan dev- büroda gri pasaport işlemleri icin internetten randevu almaniza gerek yok..simdi devam edelim, bayagi uzun bi yazi oldu ama naapalm :)

> pasaport defter harcı; önceden gri pasaport almis olsanzda bu defter parasını herkez ödüyor onu söyliyeyim :) para ödemesini dısardan bankaya da yatrabilirsiniz, ancak orada da bir gişe var.. normalde sıra olacagnı tahmin ediyorum ancak biz gittigimizde cok sıra yoktu :) 62.5 lira verdik.. sonra, parmak iziniz yoksa hemen para yatrma bankosunun orda parmak izicilere gidiyorsunuz.. 5 dakikada parmak izlerinizi aliyooor size iki kopya veriyor ( ikinci kopyayi ehliyette vesaire kullanabilirsiniz) eger daha onceden emniyete parmak izi verdiyseniz, o sistemde var hic beklemeyin.. ancak belirtmeliyim, hırszlık gibi durumlar icin polise parmak izi verdiyseniz o saylmıyor.. bi de bayagi parmak icin yapilmis yaklasik el boyutlarinda bir scannerdan aliniyor parmak izleri :) o csı siyah yapış yapış maddeyle degil..

> randevu makinesi ve de bankolar; makinede randevusuza basın, ardndan gri pasaport buttonuna, sonra siraniz gelsin :) hic beklemedik diyebilirim.. bankoda ise 2 adet foto, okuldan getirdiginiz mühürlü imzalı form, para yatrdınıza dair belge, parmak izi, nufus cuzdani fotokopisi ve elinizde herhangi baska pasaport varsa onu istiyorlar.. halihazrda var olan bordo(eskisi lacivert) ya da yesil pasaportu gecici olarak aliyorlar, griyi geri teslim ettiginizde onu da geri aliyorsunuz, bilginize.. gri pasaportunuz postayla geliyor elinize, hic orda cabalamayınız vermiyorlar illa postayla gelecek.. bakalm ne zaman gelicek, umarm cok uzamaz diyorum.. teslim ederken de okula teslim ediyorsunuz, teslim ettiginize dair bir form dolduruyorsunuz sonra yine postayla geliyor dedi bankodaki güleryüzlü kızımız :) dönüste onu da yazarm artk..

sanirim bu kadar :) zaten cok yazdm, sorular icin mail lütfen :) sevgiler sevgiler sevgiler..
ekn.

1 yorum:

servis dedi ki...

Tek kelimeyler mükemmel bir siteniz var, ayrıca paylaşımlar içinde teşekkür ederim. Grand Ofis

olarak kaliteli hizmet sunmaktayız.