19 Mart 2015 Perşembe

Kurt Cobain ve Benay negüzel diye anlatacak değilim elbette.. Kurt Cobain'in hayatını belgeselimtrak anlatan bir yapımdan bahsediyorum.. trailer'ını izledim, anılar canlandı..detaylar burda..

http://www.cut-online.com/2015/03/18/kurt-cobain-belgeselinin-ilk-traileri-yayinda/

Belirli bir zaman aralığında yaşayan ve 'gençlik' şeysileriyle kesişen bir reference group misali insanın ortak imgesi, icon'u, ya da her ne ise işte, o2dur Kurt Cobain. Daha önce Nirvana albüm kapağıyla ilgili bir post'um olmuştu: burda..Öldüğü (?) günün devamında yaşadıklarımı hatırlıyorum. O zaman Adana-Osmaniye (o zaman il değildi) Düziçi- Berke barajı lojmanlarında oturuyorduk. Bütün özentiliğimle, alternatif müzik hayranı olan ben allahn iktir ettiği bir yerleşim yerinde, duvarlarıma Blue Jean dergisinden çıkan, öncelikle CURE, sonra Kurt Cobain sonra daha başka başka posterler asıyor, kasetleri beşgen kurşun kalemlere başa sarıp playliyordum.. Duvarımdaki Nirvana posteriydi Kurt Cobain bana... Ne enstantaneler var aklıma gelen.. neyse onlar sonra :) Çimen ve Gaye ile (onlar Osmaniye'de oturulardı, ben okula oraya giderdim..) böle müzik dinlerdik biz..

Neyse, o zaman baraj müdürünün bizden büyük gençlik oğlu lojmanlara geldi diye uydudan MTV yayını ayarlamışlardı.. Allahn iktir ettiği yerdeydim ama MTv'im VARDI! küçük 35 ekran'dan izlerdim :) "Kurt Cobain öldü!"yü duyduk, duydum.. annemler, amcalar seviyesi çok ilgilenmedi elbette :) ama ben, çok ciddi birşeyler oluyo lan demiştim.. o an bu an'dı.. önemliydi.. birşeyler yapmalıydım..

Ertesi günlerden brinde, Courtney Love'ın cenazeden canlı yayın konuşmasını vereceklerini öğrenmiştim, de, şu an hatırlamadığım bir nedenle evde izleyemiyordum.. Yasemin Teyze'den rica atmiştim, "evinizde televizyon'dan cenazeyi izleyebilir miyim?" diye.. Bayaa ev hali kıyameti, bir yan da Sinem (kızı - Facebook'ta ekli :), bir yanda sesi çok açmadan izlemeye çalışmalar.. ki, ingilizcem yetmezdi çok anlamaya.. ama olsun, önemli bir an'dı, bir şeyler yapmalıydım...

İşte o yayının videosunu buldum.. Bi daha izledim de.. yine gözlerim doldu..Lojmanların etrafında yer yer çalılıkların oldugu, toprak-tozlu bi yürüyüş yolu vardı.. Lojman sakinleri yürüyüş yaparlardı.. işte o yolda, aralarda bir yerlerde kuytu bi çalılık bulup, Blue Jean'lerden kestiğim Kurt Cobain fotoğraflarını, bir kaç adet mumu alıp ufak ezik mabedimsi bir yer yaratıp kendi anma törenimi yapmıştım.. Ne biliim abi, o zamanlar böyle gelmişti :) İçimden kendimce bişiler söylemiş, accık ta göz yaşı dökmüştüm Cobain abime.. bir şeyler yapmıştım işte..

anıya gel! :)

değerli.. o belgesel izlenecek, kafa da daha bunun gibi birçok recall eden anıyla beraber..


Hiç yorum yok: