24 Kasım 2014 Pazartesi

Birkaç İyi Öğretmen (im)

Öğretmenler günü madem, küçükkenki aklımdan kalan öğretmenlerimi yazmak istedim bu sene..

+ Şermin öğretmen. çok fazla hatırlayamıyorum tabi, görüntüsü bile aklımdan silinmiş ama ismi kalmış bende :) bana yazmayı öğreten Şermin öğretmen. Şermin di di mi? Bazen Ayşegül kitaplarında okuduğum şeyleri gerçeklerle karıştırma olasılığım oluyor da o yüzden hafızamı bi ilikliyorum :) Samsun, Bafra, Kolay'da Altınkaya Barajı sitesindeki ilk okulda ilk öğretmenim Şermin öğretmen...

+ Ayhan Öğretmen... Yine Altınkaya'da ingilizce öğretmenim :) Bizim sitede oturur, annemlerle arkadaş olan Ayhan Öğretmen. İnanmazsınız, geçen senelerde Anıttepe'de evin önünde laflıyorum mahallelimle, bir hırsızlık vesaire ile ilgili konuşan bir kadın var, o sesin tınısı tanıdık galiba derken, bakıyorum bakıyorum ay tanıyorum galiba derken A-AAA Ayhan öğretmen! meğersem kızkardeşi bizim evlerde oturuyormuş! :)Arada görüyorum buralarda :)

+ Servet Bahçeli. Adana, Osmaniye Özel Bahçeli Lisesi.. O zamanlar osmaniye, adana'nın ilçesi.. Biz de yine bir baraj meselesi üzerine Düziçi'ndeyiz Berke Barajı sitesindeyiz, Osmaniye'ye okula gidiyorum.. Servet Öğretmen matematik derslerini veriyor, ve ben matematik öğretmeni olmak istiyorum! Televizyonda Devlet Bahçeli'yi görünce Servet öğretmeni hatırlarım hep... Ne çok sevdirdi bana matematiği.. hatırlıyorum, bazı derslerde beni tahtaya kaldırıp dersi bana bırakırdı.. ya tabiki dersi bana bırakmıyordu ama, bana öyle gelirdi :) pek bi mutlu, pek bi kendine güvenli olurdum.. Sınavlara çalışırken, çözücek problem kalmadı diye ağladığımı bilirim o zamanlar :) ay ne komik yaaaa "oooof çalışamıyorum, çözücek denklem kalmadı!" diye ağlanır mı be? hmmmm sona, sınavı ilk bitirene de +puan verirdi 10 galiba, o kadar hatırlayamıyorum) ben de "hadi ekin, hadi ekin, o +10 puanı almalısın!" diye kasardım :)

+ Özlem Hoca. Özlem Özkal, Bilkent Üniversitesi, GSTMF, Grafik Tasarım Bölümü. Kendisi çok bilmez ama bende yeri çoktur :) Kısacık bir anıyla; Hangi dersti hatırlamıyorum açıkcası. Sınıfa geldi, elinde proje kağıtları, fotokopi odasından yeni çıkmış sıcak.. Gözleri canlı canlı, deyim yerindeyse, fıldır fıldır :) Projeyi bile hatılamıyorum ama, proje kağıdı fotokopilerini çekerken, her bir kopyada kağıdı oynatmış, oynamış, onu bunu yapmış.. böylelikle bütün proje kağıtları birbirinden farklı olmuş, onun heyecanıyla sınıfta kağıtları dağıttığını hatırlıyorum.. hala saklarım o proje kağıdını.. İyi de bu anı da ne demek şimdi? ne öğrendin? diye soranlara cevap bile vermeyeceğim :)

+ Namık Hocam. Namık Kemal Sarıkavak. Hacettepe Üniversitesi, GSF, Grafik Bölümü. Bölüme girerken, yüksek lisans sınavında sordular, "neden Hacettepe?" ben de demiştim ki, Namık Kemal Sarıkavak ile tipografi çalışmak istiyorum.. Adını duymuşum, kitaplarına bakmışım ama kim oldugunu bilmiyorum. Bu cümleyi kurdum ama, etrafımda 5 hoca var, hangsi namık Hoca bilmiyorum :):):):) cümlemi bitirip, aklıma yatan, solumdaki hocaya bakıp sırıttım :) o da bana baktı dedi ki "Ben değil, ben değil, Namık Hocan sağında.. " dedi :D:D:D rezilliğime bak :) Neyse çok şey öğrendim, burda yazıcak çok anı edindim.. ancak, en çok da üniversite öğrencisi olan gençlerle birlikte olabilmeyi, sınıfta demokratik davranmayı, ağırbaşlı olup dinlemeyi öğretti bana.. tipografi alanında bana katkılarının yanısıra, sınıf deneyimini beynime işleyen hocamdır :) (ne kadar becerebiliyorum, o kısma girmeyelim:)) hmmm bi de, burda yazmamda fayda var, eski binadaydık, Tipografi dersini veriyor, ben de asistanım.. dönemi biraz geçmişiz, bana dedi ki "Ekin sınıf senin, sana bırakıyorum.." dedi, ve bıraktı.. İlk kez tek başıma, koca bir sınıfla dönem bitirdim.. neler yaşadım bir de bana sorun :) ama çok eğitici, öğreticiydi.. :) daha başka bir zaman o anılarımı da anlatırım, ama sonra.. 

Daha çok öğretmenim var bende çentik atan da, hepsini burada listeleyemiyeceğim :)
okuyan olursa, öğretmenler gününüzü kutlarım bende emeği olan öğretmenlerimin...

Hiç yorum yok: