27 Ocak 2010 Çarşamba

benim de bir mac'im var artık!!!

:D mutluyum!! sonunda macbookpro'mu aldım.. biraz papa desteği, biraz taksitlemece, aldık bakalım... alışma süreçleri başladı tabi.. yavaş yavaş ısınıorus birbirimize:) ama dediğim gibi garipsemeler yok değil:

> öncelikle macime bi isim bulamadm daha..dedim ya, yavaş yavaş ısınıorus.. sonuç: mutluyum:)


> ilk yaşadığım "nöölüyo beaa!" şu; ilk gün, promac'ten aldım geldim mail falan kurucam, @ işaretini bulamadım!!:D onu yap bunu yap, yok olmuo... bilkentte mac kullanıodum ama hiiiç hatırlamaz mı insan?? :D sona zeenepi aradım, sööledi: alt+q imiş.. sonuç: mutluyum:)


> ancak, bu sefer şöle bi garipseme yaşadım:D el alışkanlığı meselesinden elma+q > quit oluorum :D ama zeenep dediki, o da yapıomuş bu saçmalamayı :P..sonuç: mutluyum:)


> pc'den kalma control+ olayı elma+ oldu, ok… de indesign vesairede zoom in kalvye yolunda abuk sabuk hepsine basıorum :D neysem bu da control versus elma meselesi işte!… sonuç: mutluyum:)


> en önemli problemim: blog yazma programı bulamadım!! w.live writer kullanıodum, ama şimdi bööööle kalakaldım..bisürü prog.indirdim falan ı-ıh olmadı.. şu an yazdıklarımı, ikinci kez yazıorum: ecto die bi free prog. indirdim, yazdım ettim falan, ama publish kısmına gelince bi saçmaladı :( flicker falan, abuk sabuk saçmaladı.. sonunda çat kapattım..yazdıklarımı kopyalamayı unutarak tabi :P neysem, konuyla ilgili önerisi olan varsa lüüüütfen yazsın??? soru şu: MAC İÇİN BLOG YAZMA PROGRAMI BİLEN, ÖNEREN VAR MIDIR?? PLİZZ HELP!!


> FONT olayı :D thanx to serkan, dün nası font yüklenir?nooolur?nooolmaz? öğrendim.. acaip çalışır bi olay.. Font book die bi prog. kullanısunuz ve user adı altında sizin kendi yüklediklerinizi (ya da başka dosya ismi de yapılabilir) ayrı tutuyo, ve istediğiniz takdirde istediğiniz fontları disable ya da enable yapabiliorsunuz, windowstaki gibi dosyadan çıkarmanıza gerek kalmadan…tamam, tamam hemen atlamayın pc'de de program yüklersin olur şekerim!! cümleleri duymak için yazMadım bunları :D…..sonuç: mutluyum:)> stickies die bi prog.var … masaüstüne postit yapıorum kolaycana ve editlenebilir vaziyette… sonuç: mutluyum:)> şu ana kadar en güzel şey ise, insanların gelip "yaaaaaa, aldın mııııı?? bakiiiiim " demesi :D:D:D sonuç: mutluyum:)


> photoshopda, image size olayı var; fazla detay olabilir ama yine de anlatıcam:) hep pc'de imagesize icin bi klavye kısayolu aramışımdır..sona image'ın üst barına sağ tuş> imagesize'a alışmışımdır.. mac'de bu yok! elma+alt+I var.. alışmak lazım…..sonuç: mutluyum:)


> en güzel başka bişi de: promacteyim, yükleyeceğimiz programları konuşuorus Berrin Hanımla; dialog şu;

Ekin: hmmmm, pekiiii virüs programı ne yüklüceksiniz? hacettepenin kaarsppgmffff..

Berrin Hnm: (lafımı keserekten, sakin bir tavırla) yok yok, virüs programı yüklemiciiz..

E: (mal bir yüz ifadesiyle..) nası?

BH: gerek yok, mac'lerin virüs problemi yok..

E: (aynı mal ifade devam eder, ufaktan acemi bir macçi olmanın verdiği hafif utanma sıcaklığı da basar..) nası anlamadım???

BH: (kendine ve mac camiasının verdiği güvene dayanarak suratına yayılan gülümseme ve kısık gözlerle..) Ekin Hnm, mac'lerin virüs olayı yook, dolayısıyla virüs prog. yüklemeye gerek yok… ama içiniz rahat edicekse, yükleyelim tabi..

E: (aynı utanma sıcaklığı ve ardından girilen anlamsız 'ben biliodum zaten, sırf seni denemek için sordum' tavrıyla beraber) yok cnm gerek yok..

BH: (canm daha çok küçüksün, neler öğreneceksin apple dünyasından..yazıııık..tavrıyla gülümser..)

(yazılanların bir kısmı fictional'dır..okuyacak olursa Berrin Hnm'a teşekkürler…)

sonuç: mutluyum:)


> sanıorum şimdilik bu kadar… bloguma 'mac'im var benim :D' labelını da açarım olur biter… sonuç: mutluyum:)

4 yorum:

ayci dedi ki...

yuhuuuuiiiaaaahhh!
bu bir mac aldim mutluyum mac alaninda mutlulugunu paylasirim sevinc seysi!

5 yildir kullandigim halde, blog programi icin yardimci olamiyacagim icin utanclar icersindeyim.

ama cok kullandigim ayarlardan biriside...

elma+

ha - bak simdi o seyin adini unuttum.
solda 1 tusunun diagonelinde --> ok isareti tarzinda birsey var.

elma+ok isaretine uzunca basinca - tüm acik olan programlari görebiliyor - ve istedigin programa ordan gecis yapabiliyorsun. benim cok isime yariyor.

hatta bütün programlari ordan kapatiyorum.

ha birde f11 var :)
f12 de dashbord.

onun maci var ve daha neleri neleri var.

mac´ime isim vermedim ama kamerama verdim.
canonunum adi simdi kenanelli.

hem türk hem italyan asili olsun istedim.
karma.

güle güle kullan ;)

Hich dedi ki...

:) güle güle kullan ciciciğim :*

nora dedi ki...

Aaaaaa gulu gulu kullan şekercim yaa... Ben hayatta alışamam ama içten içe hastasıyım Maclerin...

Blog için neden blogger'ın kendi şeysini kullanmıyosun yalnız onu anlamadım.. en rahatı o? Ya da ben pek bi cahilim bana yetiyo :D

Neysem cici bilgisiyaraının adı BigMac olsun :P Bol bol post bekliyoruz şekerim, mucakk!

Neslihan dedi ki...

OOO hayirli olsun, Mac manyakligina hos geldin :))) bi kere basladin mi muptelasi oluyosun..
MarsEdit, Ecto, Flock, Bleezer bazi programlar ama ben kullanmadim hic sen bi goz at.
operiz :)